Ať cestujete kamkoliv......

Zejména v rozvojových zemích nadále existuje riziko přenosu infekce hiv a hepatitid B a C a jiných nákaz při krvavých lékařských zákrocích, např. při ošetření zubů, chirurgických zákrocích a transfúzi krve a krevních derivátů. Před cestou absolvujte preventivní stomatologickou prohlídku a během cesty se vyvarujte nebezpečí úrazu.

 


Některé země, se kterými máme vízovou povinnost vyžadují před vstupem (zejména při dlouhodobém pobytu) potvrzení o HIV negativitě, mezinárodní certifikát. Před odjezdem se informujte na bezplatné lince pomoci AIDS (viz níže) o které země se jedná.

V případě, že jste HIV pozitivní, vyžádejte si před cestou u svého lékaře potřebné informace a nezapomeňtena dostatečnou zásobu léků po celou dobu pobytu.

Pokud přes všechna naše doporučení během cesty došlo k situacím, které jsou nebezpečné z hlediska přenosu sexuálně a krví přenosných infekcí včetně HIV, požádejte po návratu svého lékaře o provedení potřebných vyšetření či navštivte venerologické oddělení nebo hygienickou stanici, kde Vám mohou provést test na HIV.Další informace můžete získat na bezplatné Národní lince pomoci
AIDS tel.: 0800 1 44444 anebo na webových stránkách http://www.aids.cz/.

Buďte si jisti, že virus HIV tam dorazil již před Vámi........ Vás, kteří jste se rozhodli někam cestovat na dovolenou nebo za prací chceme upozornit na některá rizika, která byste neměli podceňovat. Chceme Vás upozornit na riziko přenosu nákazy HIV a dalších nemocí, které se stejně jako tato infekce přenášejí sexuálním stykem popřípadě krví. Jedná se o:ostatní sexuálně přenosné infekce jako např. kapavka, syfilis, virové hepatitidy typu B a C a další infekce. Všechny tyto nákazy se vyskytují ve všech zemích světa a riziko nákazy v zahraničí je často vyšší než u nás.

Nakazit se můžete především při náhodném nechráněném sexuálním styku. Riziko můžete omezit správným používáním kondomu při jakékoli formě sexuálního styku (do pochvy, do konečníku, do úst). Pro jistotu si nezapomeňte vzít kondomy s sebou, neboť kondomy v zahraničí mohou být nekvalitní, drahé a často nedostupné právě tehdy když je potřebujete. Věnujte  pozornost návodu na správné použití kondomu a zkontrolujte datum jeho záruky.Nakazit se můžete při injekční aplikaci drog především sdílením injekčních jehel a stříkaček, ale i roztoku drogy. V případě, že užíváte drogy mějte s sebou vlastní „nádobíčko“ včetně desinfekčního roztoku a tampónů. Uvažte ovšem i možné komplikace při celním odbavení, pokud u Vás budou jehly a stříkačky nalezeny. Zvažte, zda jste ochotni vystavit se v zahraničí riziku často mnohem přísnějších sankcí.

Alkohol a drogy jsou nebezpečné i v tom smyslu, že snižují přirozené zábrany a mohou vést k podcenění rizika při sexuálním styku.

Vyvarujte se provádění jakýchkoli krvavých zákroků,které mohou vést k přenosu celé řady infekcí včetně HIV, virové žloutenky typuB a C a dalších infekcí způsobujících záněty a hnisavé procesy. Jedná se zejména o:tetováž, piercing, propichování uší a akupunkturu.

.... mějte na paměti, že na rozdíl od Vás virus HIV nemá nikdy prázdniny ani dovolenou. Přejeme Vám šťastnou cestu a šťastný návrat.

ZDROJ:  www.szu.cz